Menu

Novinky online

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis


Mám záujem dostávať e-mailom správy o novinkách zo serveru vlastovicka.cz

Reklama

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis

Životný štýl

Valašský „elixír života“

Slivovice patří k nejoblíbenějším alkoholickým nápojům v České i Slovenské republice. Řadu příznivců má i v Bulharsku, Chorvatsku či Srbsku. Společným základem pro tento populární mok jsou švestky alias slívy, které daly celému nápoji svůj název. V obchodech můžete narazit na tzv. řezanou slivovici, která obsahuje okolo 40 % alkoholu. Klasická domácí verze obsahuje přibližně o 10 % alkoholu více.

 

Kvalitní slivovice při nalití do sklenice tzv. prstýnkuje (vytváří drobné praménky kondenzujícího alkoholu stékající zpět do sklenice). Kvalita slivovice se dá kontrolovat i promnutím mezi palcem a ukazováčkem ruky, kdy stupeň drhnutí (odporu) tekutiny mezi prsty také charakterizuje ovocný obsah, a tím i její kvalitu. Patříte-li mezi milovníky folklóru, nemělo by vaší pozornosti ujít jihomoravské Slovácko. Kromě tradičního masopustu se tu totiž schází i milovníci slivovice na košty tohoto destilátu i rozličných vín.

 

Léčivé účinky a kulinářské tipy  „Slivovica je lék“
Legendy o léčivých účincích nejsou přehnané. V přiměřeném množství má slivovice pozitivní vliv na rozšíření cév a spalování tuků, pomáhá při chřipkách, nachlazeních a na oční a ušní choroby. Slivovicové obklady tiší bolesti kloubů.


Protichřipkový elixír
Pokud vás po ránu zabolí v krku, stačí smíchat 0,5 dcl slivovice se stejným množstvím citrónové šťávy a 0,4 dcl medu. Směs na mírném ohni zahřejte, důkladně promíchejte a vypijte, ovšem ale jen za předpokladu, že se záhy nechystáte usednout za volant.


Ledová i horká slivovice
Netradičním servírováním slivovice můžete překvapit i hosty. V létě jim můžete připravit slivovici s nádechem malin. Stačí smíchat 3 centilitry slivovice se stejným množstvím malinového sirupu. Podle chuti dolijte sodovkou a podávejte vychlazené společně s kostkami ledu. Pokud navíc přidáte i ovocný salát, originální party pohoštění je na světě. Slivovice vás sice v zimě zahřeje sama o sobě, máte-li ale chuť na něco neobvyklého, vyzkoušejte kombinace destilátu s mlékem. Potřebovat budete 15 centilitrů mléka, 5 centilitrů slivovice, 5 gramů čaje a několik lžiček medu. Vše svařte a vychutnávejte si teplý nápoj.

 

Rychlá pomoc i večeře
Slivovici můžete využít i v kuchyni. Pokud toužíte po rychlé a exotické večeři, vypeckujte švestky, omyjte je a ponořte do slivovice na čtvrt hodiny. Poté každou zvlášť zabalte do slaniny a upevněte špejlí. Pokrm opatrně zprudka opečte na pánvi a podávejte. Jestliže nemáte zrovna chuť na kulinářské experimenty, může vám slivovice přijít vhod v případě nepříjemných ústních problémů. Potření destilátem může fungovat jako první pomoc v případě aftů či oparů.

 

 

 

                                                                                            

 

Ze zkušeností zasloužilých pijáků slivovice:
„Slivovica v malých dávkách se může konzumovat v jakémkoliv množství. To je nutno předeslat. Ovšem pro některé jedince může mít vypití středního množství slivovice překvapivé následky. Umělce často navštěvuje múza. Někteří skladatelé bez kalíšku nenapíšou ani notu. Hlupáci propadají bludu o vlastní genialitě. Dělníci a rolníci mívají často halucinace, v nichž se vžívají do rolí bohatých a mocných. I škaredé ženy začnou být krásné (užívat ji ale musí chlap). O to horší bývá potom vystřízlivění. Slabší jedinci by proto neměli pít slivovici vůbec, protože po ní často potupně vrhnou.“