Menu

Novinky online

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis


Mám záujem dostávať e-mailom správy o novinkách zo serveru vlastovicka.cz

Reklama

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis

Životný štýl

Masopust, koblížky a půst

Každoroční plesová sezóna je všem známá. Rozbíhá se v lednu a končí někdy před Velikonocemi. Většina z nás se této společenské události účastní a s rozzářeným úsměvem si domů přinese střeleného zajíce nebo jinou užitečnou trofej z tomboly. Tyto skutečnosti jsou součástí každoročního koloběhu a až do nedávné doby jsem neměla potřebu zkoumat původ těchto povánočních oslav.

 

„Co to je masopust? Proč nedržíme 40 dní půst? Upečeš koblížky?“ Tyto dotazy jsem začala každoročně dostávat s nástupem svých dětí do mateřské školy. V zimním období chystám pravidelně masky na karneval, sháním pirátskou nohu a růžovou záclonu na závoj. A proč? Usoudila jsem, že bude nezbytné se trochu dovzdělat a zjistit, co se to vlastně po Vánocích oslavuje. Mnozí z Vás si možná poklepáváte na čelo, že masopust je známá věc. Ale v městském panelovém bytě se zabíjačka moc často nedělala a ani sousedky nevybíhaly pravidelně v maskách, nejezdily výtahem a nezvonily lidem na dveře.
S velkou pravděpodobností by stejně nic nedostaly a domovník by na ně zavolal policii.

 

Tradice masopustu sahá daleko do historie a prapůvodně to byla oslava zimního slunovratu, probouzení přírody na začátku jara. Začátek oslav je stanoven na 6. ledna a vrcholí o masopustním pondělí a úterý rejem masek a karnevalem. V tomto období se hojně jí a pije, tancuje a raduje. Posledním dnem je Škaredá neboli Popeleční středa, kterou začíná čtyřicetidenní předvelikonoční půst. Pohyblivé datum svátků velikonočních je známá věc. Začínají vždy v pátek po prvním jarním úplňku. K určení data Popeleční středy je nutné použít jednoduchou matematiku. Teď se soustřeďme. Od pondělí toho týdne, ve kterém začínají Velikonoce, odečteme 40 dní a dostaneme datum Popeleční středy. Masopust potom trvá od svátku Tří králů do úterý před Popeleční středou.

 

Jak vznikl název? Existuje spousta vysvětlení a historicky doložených pravd. Jednou z nich je i překlad slova karneval. Slovo pochází z románských jazyků a je složeninou carne (maso) a vale (odejít). Po spojení dostanete krásný slovní útvar, který jasně vystihuje situaci – maso není. Všechno maso ze zabíjaček se snědlo a nezbylo nic jiného, než držet půst.

 

A co ty koblížky? Ty prostě k masopustu patří. Krásný smažený koblížek s bílou čárkou uprostřed, plněný lahodnou marmeládou, zdobený šlehačkou nebo cukrem. Žádná dieta, ale před čtyřicetidenním půstem si jich snad pár můžeme dopřát. Hlavně pak nesmíme zapomenout na ten půst!