Warning: file_get_contents(http://www.geoplugin.net/php.gp?ip=3.238.82.77) [function.file-get-contents]: failed to open stream: Connection timed out in /usr/local/hosting/home/vlastovicka.cz/web/www/index.php on line 3

Warning: file_get_contents(http://www.geoplugin.net/php.gp?ip=3.238.82.77) [function.file-get-contents]: failed to open stream: Connection timed out in /usr/local/hosting/home/vlastovicka.cz/web/www/shared/config.inc.php on line 75
Životný štýl :: Vlaštovička.cz - online vydanie časopisu pre pekárov a pekárne

Menu

Novinky online

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis


Mám záujem dostávať e-mailom správy o novinkách zo serveru vlastovicka.cz

Reklama

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis

Životný štýl

Hořické trubičky

Co všechno byste byli schopni spatra říct o hořických trubičkách? Pocházejí z Hořic v Podkrkonoší, mají dlouholetou tradici a dělají se v různých podobách - například plněné různými krémy či máčené v čokoládě. Tak by asi zněla moje odpověď bez přípravy. Příběh hořických trubiček je ale daleko zajímavější. Jejich receptura totiž nepochází z Hořic, jak se asi mnozí z nás domnívali, ale z Francie, z kuchyně samotného Napoleona!

Ptáte se, jak je to možné? Je to docela hezká pohádka nebo spíše legenda. Po porážce francouzské armády v Rusku na konci roku 1812 se při zpětném tažení do rodné Francie dostala do Hořic Napoleonova zbídačená armáda. Vojáci byli promrzlí, ranění, nemocní a hladoví. Mezi nimi i dvorní kuchař Napoleona Bonaparte. Starostlivá péče vdovy Líčkové mu zachránila život, a tak se francouzský cuisinier rozhodl odvděčit tajným receptem na Napoleonovu nejmilejší pochoutku – trubičky.

 

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari

 

Trubičky se od té doby staly nejmilejší pochoutkou nejenom Napoleona, ale i Hořických. Největší rozmach zažily trubičky poté, co se do rodiny Líčkových přiženil cukrář Karel Kofránek. Ten si už v 19. století uvědomoval důležitost reklamy, a tak Kofránkovy hořické trubičky předváděl na různých výstavách a veletrzích, díky čemuž začaly trubičky sbírat jedno ocenění za druhým. V roce 1898 si Kofránek nechal patentovat svůj elektrický přístroj na výrobu oplatek a trubičky se tak mohly ve velkém vyvážet do celého světa, kde proslavovaly nejenom sebe, ale i dobré jméno české země a města Hořice.

 

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari

 

Zlomovým byl pro trubičky rok 1948. Výroba této pochoutky byla znárodněna a postupně přemístěna mimo Hořice – do Pardubic a nakonec do Prahy, kde se trubičky začaly vyrábět průmyslově, což se odrazilo na jejich kvalitě a originalitě. Až po necelých 20 letech, roku 1967, se Kofránkova trubičková tradice vrací zpět do Hořic. Po převratu v roce 1989, restitucích a privatizacích, se výroba trubiček rozbíhá nanovo a zároveň přichází na trh řada nových výrobců. K roku 1993 jich bylo na živnostenském úřadě evidováno na pětadvacet. Kofránkovy patentované příklopové pánve na výrobu oplatek byly sice nahrazeny modernějšími stroji, nicméně tradiční receptury a postupy výroby zůstaly zachovány.

 

V roce 2002 zakládá sedm místních výrobců tzv. Sdružení výrobců Hořických trubiček s cílem získat od Evropské unie ochrannou známku neboli chráněné zeměpisné označení, které má mimo jiné za úkol informovat spotřebitele o tom, že chráněný výrobek pochází z určitého vymezeného území a že byl vyroben určitou specifickou metodou. O pět let později už se na obalech hořických trubiček začíná objevovat modro-žluté kolečko představující exkluzivitu pro hořické trubičky. Od roku 2007 tak mohou toto označení požívat pouze výrobci zapsaní v Katastru města Hořice v Podkrkonoší s přilehlými obcemi.

 

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari

 

A jak že vypadá ta pravá hořická trubička? Skládá ze dvou oplatek pomazaných máslem, medem a posypaných cukrem, skořicí a kousky čokolády. Musí být křehká. Vyrábí se ručně. Potom, co se namíchá těsto, se na pečících strojích upeče oplatka, která se skladuje ve speciálních skladech, kde stárne a vlhne asi tři týdny. Základ těsta mají všichni hořičtí výrobci údajně stejný, každý z nich se ale snaží trošku odlišit, a tak do těsta přidává svoji tajnou ingredienci. Vyhodnocení, který výrobce má trubičky nejlepší, si už musí udělat každý sám.

 

Tak jako Olomoučtí razí heslo, že den bez vína je jako den bez slunce, tak si Hořičtí neumí představit život bez svých milovaných trubiček s typickou zlatohnědou barvou a lehce popraskaným povrchem. Prostě a jednoduše, kdo si v Hořicích nenamotává na hůlku od vařečky vlastní trubičky, jakoby neexistoval.

 

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari 

text: Michala Hamplová