Menu

Novinky online

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis


Mám záujem dostávať e-mailom správy o novinkách zo serveru vlastovicka.cz

Reklama

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis

Životný štýl

Belgický babylon

Chvilku jsem žila v „tradiční“ belgické rodině, na frankofonní straně. Matka Valonka, otec Vlám. Ona po čtvrtém dítěti na mateřské dovolené, on velký šéf belgické pobočky nadnárodní společnosti.  

Doma se mluvilo vlámsky, v mé přítomnosti francouzsky, starší děti chodily do francouzské školy, ty mladší do vlámské školky. Obdivovala jsem, jak plynule přechází z jednoho jazyka do druhého. Jen otec se se mnou zásadně bavil anglicky, i když francouzštinu ovládal skoro dokonale – tzn. s vlámským přízvukem.

 

Angličtina je třetím nejpoužívanějším jazykem v Belgii. Je spojujícím kanálem mezi obyvateli Belgie a pomocnou rukou pro cizince. Ostatně první rada, kterou dostanete, když chcete navštívit Belgii, a zvláště pak vlámskou část, je, že i když mluvíte skvěle francouzsky a ten druhý očividně také, mluvte raději anglicky, i když budete všechno komolit. V opačném případě by hrozilo, že vás budou přehlížet a pivo byste si zdaleka tak nevychutnali (pokud byste vůbec nějaké dostali). A to by byla v zemi, kde se vyrábí přes 400 druhů piv, škoda.

 

Máte-li rádi francouzštinu, nezoufejte a navštivte Valonsko. Oproti 42% Vlámům, kteří ovládají oba jazyky, toto číslo u Valonů klesne na 16%. Mnoho Belgičanů tak podstupuje riziko, že se ve vlastní zemi nedomluví.

 

A pro někoho to může být osudové. Jako například 28. března 2001, kdy došlo v Belgii k železničnímu neštěstí z toho důvodu, že si dva dispečeři nerozuměli. Po této nehodě mezi sebou novináři spekulovali, jestli k tragédii došlo opravdu kvůli neznalosti jazyků, nebo kvůli neochotě si rozumět.

 

A ještě k té angličtině – byla jsem na severu, v Gentu, a ztratila se. Oslovila jsem párek lidí, který vypadal tak nějak místně. Oslovila jsem je anglicky, aby mě hned neposílali ke všem
čertům. Po chvilce jsem se dozvěděla, jak se dostat na nádraží i to, že se bavím s Čechy. Dostali podobnou radu a mě pokládali za Valonku.