Menu

Novinky online

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis


Mám záujem dostávať e-mailom správy o novinkách zo serveru vlastovicka.cz

Reklama

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis

Pekárina

Je u nás pečivo drahé nebo levné?

Ceny pečiva jsou věčné téma odborného tisku, seriózních novin i bulvárních plátků. Pekaři budou pořád tvrdit, že prodávají příliš levně, a zákazníci budou stále naříkat, že je pečivo příliš drahé. Obě strany mají svou pravdu. Ale jak je to jinde?

Redakce Vlaštovky se rozhodla podívat se na věc trochu jinak. Vyjeli jsem za hranice naší země a pokusili se porovnat, jak drahé nebo levné je pečivo v sousedních zemích. V průběhu dubna a května tohoto roku jsme se zajeli podívat do Německa, Rakouska, Maďarska, Polska a také na Slovensko. V každé zemi jsme navštívili několik obchodů, kde se dá koupit pečivo, a podívali se na sortiment a ceny. Vždy jsme se v dané zemi zaměřili na pečivo běžně prodávané. (Samozřejmě jsme také nakoupili pár kousků pro „testovací účely“ a někdy jsme byli hodně zklamáni chutí a kvalitou…)

 

Netroufáme si tvrdit, že výsledky našeho „výzkumu“ jsou stoprocentně reprezentativní. V každé zemi je trochu jiný sortiment, ceny se liší regionálně i podle typu prodejny a jistě najdete mnoho dalších argumentů, které komplikují srovnávání cen pečiva. Přes veškeré slabiny, které náš miniprůzkum určitě má, si myslíme, že výsledky jsou zajímavé. Posuďte sami.

 

Předchozí grafy ukazují absolutní ceny pečiva v korunách. V každé zemi ale mají spotřebitelé jiné příjmy. Nikoho nepřekvapí, že rakouské a německé platy jsou vyšší než ty naše. Proto může být zajímavé porovnat, jak dlouho musí na jeden kilogram pečiva pracovat Čech a Maďar nebo třeba Němec. Použili jsme proto průměrné mzdy v jednotlivých zemích a přepočítali jsme ceny pečiva na minuty práce. A výsledky jsou docela zajímavé.