Menu

Novinky online

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis


Mám záujem dostávať e-mailom správy o novinkách zo serveru vlastovicka.cz

Reklama

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis

Pekárina

Jak se vyrábí droždí?

Jen málokdo si asi dokáže představit, jak a z čeho se vyrábí droždí. Objevte s námi na následujících stránkách výrobní proces droždí prostřednictvím jednoduchého schématu a seznamte se se složením drožďové buňky a s formami droždí, které jsou dostupné na světových trzích. A také se společně s námi zamyslete nad tím, na čem závisí cena droždí.

Cílem výrobců droždí je produkce velkého množství živých buněk. Během celého výrobního procesu od laboratorního množení po fermentaci kvasinek v kvasných kádích výrobci usilují o zajištění optimálních podmínek (melasa, teplota, pH…). Kvalitního droždí přizpůsobeného požadavkům zákazníků dosahují výrobci propojením přísného výběru násadních buněk a specifi cké výrobní technologie

 

Skupina Lesaffre jako světový leader ve výrobě droždí dodává svým zákazníkům tento produkt hned v několika formách:

 

Tekuté droždí
Až do roku 1825, kdy bylo na trh poprvé uvedeno lisované droždí, byly kvasnice prodávány v tekutém stavu. Návrat k této formě droždí je reakcí na poptávku ze strany průmyslových pekáren.
Lisované droždí
V průmyslových zemích je rozšířeno nejvíce. Důvody jsou finanční i praktické. Je formováno do podlouhlých hranolů. Droždí vyráběné pro trh v České republice má bílou barvu a velmi drobivou strukturu. V jiných zemích může být tmavší a jeho konzistence plastičtější.
Granulované droždí
Má formu relativně drobných částeček, které snadno procházejí násypkami hnětacích zařízení. V průmyslových pekárnách je často mícháno s vodou za vzniku suspenze. Tu lze následně použít při automatickém dávkování surovin.
Aktivní sušené droždí
Existuje ve formě drobných válečků nebo kuliček. Je odolné vůči teplu, což je vlastnost, která je velmi ceněna v regionech s klimaticky nepříznivými podmínkami (vysoké teploty a zvýšená vlhkost vzduchu).
Instantní droždí
Vděčí za svůj název tomu, že ho není nutné před přidáním do mouky znovu hydratovat. Používá se stejně snadno jako čerstvé lisované droždí. Jemné krystalky instantního droždí jsou baleny buď vakuově nebo v ochranné atmosféře.
Mražené droždí s nízkým obsahem vody
Jde o droždí, které se vyznačuje nižším obsahem sušiny než je tomu u instantního droždí. Je ve formě prášku a používá se například při přípravě nepředpečeného hluboce zmraženého pečiva.

 

 

Schéma buňky droždí (průměr = 8 mikronů)
Nejznámější kvasinkou je Saccharomyces cerevisiae. Její název je odvozen od slova cukr (Saccharo) a od slova houba (Myces). Rod cerevisiae znamená v latině „pivní“.