Menu

Novinky online

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis


Mám záujem dostávať e-mailom správy o novinkách zo serveru vlastovicka.cz

Reklama

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis

O nás

Dny francouzského pečiva

Mezi semináři, které pravidelně pořádáme v našem pekařském centru v Olomouci, je tento něčím výjimečný. „Dny francouzského pečiva“ mají výsostné postavení - jsme přeci francouzská rodinná společnost - a tak šíření francouzského umění v rámci pekařského řemesla chápeme jako poslání. Odpusťte mi prosím ten patos - mám pocit, že k Francii tak nějak patří… A když mluvím o řemeslu, myslím opravdu řemeslo.

Na začátku dubna se v našem Baking Center™ v Olomouci konal již tradičně seminář „Dny francouzského pečiva“, tentokrát pod taktovkou „mistra pekaře“ Charlese Billieta. Podíl řemeslných pekáren na francouzském trhu činí více než 60 %, a tak není překvapením, že i tento seminář byl zaměřen právě na tradiční francouzské výrobky.


Jiný kraj, jiný mrav - pravda je, že u nás jaksi nejsme zvyklí chodit ráno pro čerstvé pečivo ke svému pekaři a taky nejsme zvyklí zaplatit za poctivý croissant v přepočtu nějakých 30 Kč. I když si to nechceme přiznat, jakožto spotřebitelé a koncoví zákazníci si často vybíráme pečivo podle ceny a pak se nejednou rozčilujeme, že ten croissant, který jsme koupili, má k opravdovému croissantu daleko, že bageta není bageta… a vůbec! Je to jako začarovaný kruh - každý ale musí začít sám u sebe.


Věřte, že pokud jste nebyli ve Francii a neochutnali bagetu či croissant vyrobené místním řemeslným pekařem, nevíte, jak chutnají. Tak či tak - věřím, že francouzské receptury a technologie výroby tradičního pečiva - ať už bagety či croissantu, které zná přece každý, nebo méně známých brioší či pivního chleba, byly inspirací pro všechny.


Kouzlo výroby pravé francouzské bagety spočívá především v dlouhé době zrání - zkrátka nic se nedá uspěchat. A croissanty? Tady jsou kromě znalosti technologie k úspěchu potřeba kvalitní suroviny ve správném poměru. Chuť a vůni másla lze jen těžko nahradit tažným margarínem. Ale určité tajemství spočívá také ve způsobu překládání, resp. vyvalování těsta.


Že nás bude Francouz učit, jak se peče pivní chléb, to jistě mnohé překvapilo. Už jen představa „tradičního francouzského pivního chleba“ nás přiměla k úsměvu. Ale když se do těsta přidá pravé plzeňské, tak to přece nemůže chutnat špatně! No, pravda je, že zrovna tento chléb nepatřil k nejvydařenějším…, lehce překynul a jak říkal Charles, byl „trošku moc upečený“. Našinec by řekl, že se připálil - ale je to jen jiný úhel pohledu :-) Co se týče reakcí, všichni jsme se shodli, že je tam málo piva - jiný kraj, jiný mrav!


Nemůžu mluvit za všechny, ale mám dojem, že nejzajímavější byly různé způsoby tvarování pečiva, zejména brioší. Schválně - věděli byste, jak docílit těchto tvarů?

 

Pokud jste se semináře nezúčastnili letos, vězte, že v započaté tradici pořádání Dnů francouzského pečiva budeme pokračovat i v příštím roce. A kromě poctivých řemeslných výrobků se můžete těšit také na naše nové Baking Center™, které v letošním roce - při příležitosti 40. výročí od založení prvního pekařského centra skupinou Lesaffre - otevřeme.