Menu

Novinky online

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis


Mám zájem dostávat e-mailem zprávy o novinkách na serveru vlastovicka.cz

Reklama

 

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis

Životní styl

Předvánoční fejeton

Začal advent, čas předvánoční. Je zde doba očekávání příchodu Štědrého dne, očekávání narození Ježíše Krista. Z pohledu křesťanského se jedná o zahájení nového liturgického roku. Z pohledu komerčního začal hon na spotřebitele, hon na vánoční dárky. Zapomeňme chvíli na to, co všechno musíme ještě do konce roku zvládnout a zkusme si společně užít klidný předvánoční čas, čas adventní.


Již na první adventní neděli (letos připadá na 2. prosince 2012) si nachystáme doma vyrobený adventní věnec. Dle tradice by měl mít čtyři svíce, které symbolicky odpočítávají čtyři týdny do příchodu Vánoc. Nezáleží na velikosti, barvě a ani rozmístění. Můžeme povolit uzdu své fantazii a nechat se unést domácí pohodou. Samotnou přípravu věnce doporučuji naplánovat minimálně týden předem. V případě, že ho budeme chystat první adventní neděli dopoledne, hrozí nám, že při jeho zapálení upadnou nedostatečně přilepené ozdoby, hořící svíčka se nám skácí na stůl a tatínek se při pokusu uhasit požár opaří polévkou. Kouzlo pohodové atmosféry adventu se tímto malinko naruší, ale ani při tomto scénáři nemusíme zoufat, jsme teprve na začátku.
Pro zklidnění rodinné atmosféry máme hned dvě příležitosti. Než se začneme těšit na příchod slavné trojice Mikuláše, anděla a čerta, nesmíme zapomenout na prastarý lidový zvyk „Barborky“. Na svátek sv. Barbory dne 4. prosince 20 dnů před Štědrým dnem se uřežou větvičky třešní nebo višní, vloží se doma do vázy s vodou a při troše štěstí nám do Vánoc rozkvetou. Barborky symbolizují příchod nového světla v podobě Ježíše Krista, také nám připomínají zimní slunovrat (21. prosince), který v konečném důsledku způsobí konec zimy a začátek jara.
Vhodný stromeček doporučuji vyhlédnout s předstihem. Nejvhodnější doba je v létě, kdy jsou třešně a višně v plodu a nehrozí nám, že se při identifikaci stromu spleteme. Ideální je vlastní zahrádka nebo babiččin sad. Nezastírám, že ve městě může dojít k nedostatku odpovídajících dřevin, a tak se rodinná procházka může proměnit v hon na větvičku. V tomto případě je dobré, aby nůž u sebe neměl tatínek, ale jiná zodpovědná osoba. Muži jsou od přírody lovci a hrozí, že by v zápalu boje píchnuli do houfu sběračů, kteří se sešli u jediné třešně široko daleko.
Jestliže se do takovéto situace dostaneme, je vhodné strom nenápadně obejít a spokojit se s větvičkou zlatého deště, kterého jsou plné ulice. Vězte, že i ten vypadá na vánočním stole kouzelně.
Po dobrodružných zážitcích posledních dní nás už nevyvede nic z naordinovaného klidu. Mikulášskou nadílku strávíme v křesle, s hrnkem svařeného červeného vína, otevřeme si oblíbenou internetovou stránku a budeme čekat, co nám Mikuláš letos přinese. Když se do 8. hodiny večerní nikdo neukáže, otevřeme šuplík a vyndáme nachystané balíčky. V obývacím pokoji to zašumí a ke všeobecné spokojenosti si rozdělíme čokoládové bonbóny, mandarinky a burské oříšky.
Rizikové adventní události jsou již za námi a nic nebrání tomu prožít v podobně klidném duchu zbývající tři adventní týdny. Během nich už jen objednáme u Ježíška dárky, napečeme cukroví, uklidíme byt a umyjeme okna, přesvědčíme babičku, aby nepekla vánočku na Štědrý den ráno a zabráníme dědečkovi, aby kupoval živého kapra do vany.
Když se nám bude zdát, že úkolů do konce adventu je poněkud mnoho a jejich realizace by mohla narušit naše předsevzetí klidného času předvánočního, některé z nich vypustíme. Okno zatáhneme krásným závěsem, rychlá akce s vysavačem udělá své, cukroví upečeme až někdy jindy (na Vánoce na něj stejně nemá nikdo chuť) a myšlenky na babičku a dědu vypudíme z hlavy. Zbývající dárky pak hravě zvládneme.

Přejeme Vám pohodové předvánoční těšení.