Menu

Novinky online

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis


Mám zájem dostávat e-mailem zprávy o novinkách na serveru vlastovicka.cz

Reklama

 

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis

Životní styl

Mobilní kancelář 3

V minulých článcích jsme si prošli základní aplikace chytrých telefonů, které se dají využít při plánování schůzek na cestách, zprávy a otevírání souborů a editace fotek. Tentokrát bych rád představil pár aplikací, které se dají využít i jinak než k práci.

 SKYPE

Skype asi znáte, ale nevím, jestli víte, že se dá nainstalovat i na všechna Android zařízení – telefony a tablety. I když po poslední aktualizaci od společnosti Microsoft je velká část uživatelů značně znechucená „upgradem“ funkcí, které fungují hůř než předtím. Myslím si, že s příští aktualizací se však tyto problémy vyřeší a Skype má pořád hodnotu pro uživatele, a to hlavně proto, že umožňuje volání zdarma mezi uživateli i ze zahraničí. V rámci ČR/SR můžete využít svůj datový tarif a ve většině měst bude připojení dost kvalitní na to, abyste zrealizovali hlasový hovor mezi Vaším telefonem a jiným zařízení (ať už je to telefon, tablet nebo notebook s nainstalovaných Skypem). V zahraničí je potřeba data využívat opatrně, kvůli poplatkům, které mohou být účtovány. Při cestě do zahraničí doporučuji využít fixní tarif na data v zahraničí, jako například Vodafone Data Passport (v rámci EU a Chorvatska) nebo využít připojení k Wi-Fi. Při připojení k Wi-Fi umožňují telefony s přední kamerou i využití programu Skype k video hovoru. Při video hovoru z telefonu doporučuji telefon nedržet v ruce, ale umístit jej tak, aby se nehýbal, což by mělo zlepšit kvalitu video přenosu. Máteli v telefonu datový tarif, můžete využít Skype k telefonování zdarma, což Vám umožní snížit celkový účet za telefon. Nedoporučuji Skype využívat k zasílání SMS, zprávy jsou doručeny, pouze pokud jsou oba účastníci on-line. V rámci ČR/SR doporučuji pro SMS zprávy používat Facebook Messenger.


FACEBOOK MESSENGER

Facebook dnes už mají asi všichni, kteří pravidelně používají počítač. Facebook má přirozeně aplikaci pro Android i iOS, ve které můžete sdílet například fotky z dovolené s Vašimi blízkými. Facebook má však také aplikaci Messenger, která umožňuje vyměňovat si zprávy s lidmi, které máte přidané jako přátele na Facebooku. K práci to asi moc nevyužijete, ale lze tuto aplikaci používat místo SMS, protože zprávy zaslané přes Messengera nejsou zasílané přes SMS centrum, ale přes Internet. Lze také vytvořit zprávu, kterou odešlete skupině lidí současně – „Group Chat“ a pokud někdo odpoví, tak odpovídá zase všem, což bývá docela praktické. Do zprávy nebo skupinového chatu lze také vložit fotku z telefonu a nahradit tak zasílání MMS nebo klasického pohledu fotkou, kterou jste právě pořídili na dovolené a během chvilky ji odeslali všem Vašim blízkým. Výhodou oproti klasickým SMS je také dostupnost této zprávy i v klasickém PC/notebooku, a to v rámci Facebooku. Můžete tak poslat zprávu někomu na mobil a nemusíte ji vyťukávat, ale napsat na klávesnici. Součástí zprávy také může být odkaz, který si příjemce může zobrazit ve svém mobilním zařízení.


PŘEKLADAČ GOOGLE

S naším novým francouzským kolegou často využíváme aplikaci Překladač Google – slovník a překladač v jednom. Jazyky lze stáhnout přes Wi-Fi do telefonu a k používání není potřeba datové připojení. Kvalita překladu není vždy stoprocentní, ale aplikace je zdarma. Aplikace umí kolem 70 jazyků, text lze při připojení k Internetu zadávat i pomocí hlasu, což práci s aplikací značně zjednodušuje. Aplikace umí překládat i text z fotografií, což v praxi znamená, že si můžete vyfotit v restauraci menu v cizím jazyku a máte jakýs takýs přehled o tom, co restaurace vlastně nabízí, i když je nabídka v azbuce. V neposlední řadě lze využít režimu konverzace s někým, kdo naprosto neovládá Váš jazyk. Máte-li k dispozici datové připojení, můžete zadávat text jednoduše pomocí hlasu, a jestliže navíc Váš protějšek špatně vidí, tak mu Vaše mobilní zařízení text zvládne přečíst v jeho rodné řeči. Překladač Google využijete hlavně v zahraničí, ať již na služební cestě nebo na dovolené.


V příštím dílu našeho miniseriálu se podíváme na aplikace, které by Vám mohly usnadnit nakupování.