Menu

Novinky online

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis


Mám zájem dostávat e-mailem zprávy o novinkách na serveru vlastovicka.cz

Reklama

 

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis

Životní styl

Jak jsem poznal Olmik

Poprvé jsem se do Olmiku, jak něžně přezdívají olomoucivšichni, kdo mají toto město rádi, dostal v rámci ozdravného pobytu na základní škole. Bylo to v listopadu 1989, kdy nejen v Praze probíhaly demonstrace proti tehdejšímu režimu. My, děti ze smogem sužované Prahy, jsme dostaly šanci se nadýchat trochu čerstvého vzduchu a v lůně jesenické přírody jsme se připravovaly na přijímací řízení na střední školy.

Během ozdravného pobytu jsme mimo jiné podnikly i výlet do Olomouce. Z té doby mi ovšem na město moc vzpomínek nezůstalo. Pouze půldenní cestu rozhrkaným autobusem mám stále v hlavě. Pod tíhou těchto vzpomínek, když jsem byl pozván na přijímací pohovor do firmy Lesaffre v Olomouci, jsem začal na cestu podnikat velké přípravy. Do batůžku jsem si připravil nasmažené řízky a přibalil vodu na dva dny. Pro jistotu. K mému velkému překvapení mě Pendolino z Prahy do Olomouce velice pohodlně dopravilo přesně za dvě hodiny. Žádný jiný běžně dostupný dopravní prostředek není rychlejší. V době, kdy vlak brzdil do zastávky Olomouc hlavní nádraží, jsem ani nestačil dojíst zbytek prvního smaženého řízku. A přestože jsem hodně spěchal, ohryzanou kost jsem opravdu nezastrčil do síťky na sedačce :o) Čestně.

 


KRÁTCE NĚKOLIK NUDNÝCH , ALE NEZBYTNÝCH ÚDAJŮ


Město Olomouc (Olomouc je ženského rodu, nikoliv mužského, jak všichni, včetně olomouckých rodáků, běžně používají) se nachází na středním toku řeky Moravy, na soutoku s říčkou Bystřicí v centru Hané. Žije zde zhruba 100 tisíc obyvatel, město je často nazýváno metropolí Hané. A je to rozhodně pravda. V Olomouci, která je zároveň sídlem Olomouckého kraje, sídlí všechny správní orgány celého kraje, Univerzita Palackého, Olomoucké arcibiskupství a mnoho dalších.


Z velice zajímavé a pestré historie Olomouce bych rád připomněl jen pár událostí, které zásadně ovlivnily město a jeho architekturu. Především se jedná o 16. století, kdy byla založena olomoucká univerzita, která je v našich zemích po Praze druhá nejstarší. Dále druhou polovinu 17. století, ve které bylo vystavěno staré město tvořící dnes centrum města, včetně Sloupu Nejsvětější Trojice (zapsaný v UNESCO od roku 2000). Nelze ale zapomenout na 18. století, které proměnilo Olomouc v hraniční vojenskou pevnost. Právě z této doby se v okolí Olomouce zachoval nespočet malých vojenských pevnůstek, porůznu roztroušených v nové zástavbě. Současná komerční doba se s tímto pozůstatkem dávných časů vyrovnala po svém. V jedné z budov je muzeum, ve druhé se pěstují žampiony, v další pevnosti je umístěna herna na paintball. V pozůstatku hradeb v centru města je dnes poschovávaných snad 10 různých barů, kaváren, restaurací a dokonce noční klub.


Za prohlídku jistě stojí Horní náměstí se svými dvěma dominantami: radnicí s orlojem a dále s již zmíněným Sloupem Nejsvětější Trojice. Z Horního náměstí se nahoru dostanete na Dolní náměstí. Ne, to opravdu není chyba pisatele. Skutečně se z Horního náměstí jde nahoru na Dolní náměstí, což je jedna z takových zdejších roztomilostí. Dále hradby, spousty různých zákoutí, kostelíčků, kašen a také městský park, který se nachází pod hradbami u řeky Moravy, v podstatě v centru města. Dále je třeba připomenout vyhlášenou olomouckou zoo, která našla své místo na Svatém Kopečku, kde městu dominuje nádherná bazilika Navštívení Panny Marie a odkud je úchvatný výhled nejen na celou Olomouc, ale za dobré viditelnosti i skoro na celou Hanou.


Každopádně současná Olomouc je opravdu nádherné město plné milých a ochotných lidí. Město je plné života, koná se zde mnoho nejrůznějších sportovních i kulturních akcí. Je to moderní evropská metropole, která na vás dýchne svým historickým koloritem i současným aktivním a mnohobarevným životem. Dle mého názoru je Olmik ideální a velmi příjemné místo k žití. V žádném případě zde neplatí první verš Mládkovy nejznámější písně:„Jel jsem jednou tábořit Škodou 100 na Oravu. Spěchám, proto riskuji, projíždím přes Moravu….“


Projíždět a zastavit se přitom v Olomouci, to opravdu není risk, ale rozhodně správná a jedinečná volba.

 


DOPORUČUJI NAVŠTÍVIT


www.zoo-olomouc.eu
www.flora-ol.cz
www.moravskedivadlo.cz
www.olmuart.cz
www.olomouckytrh.cz
www.forty.cz
www.golf-olomouc.cz