Menu

Novinky online

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis


Mám zájem dostávat e-mailem zprávy o novinkách na serveru vlastovicka.cz

Reklama

 

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis

Životní styl

Cesty za vínem po Moravě

Na naše vinice svítí jedno slunce. Přesto na nich vznikají vína neobyčejně rozmanitá, která vynikají originálními ovocnými tóny a kořenitostí. Vinařská oblast Morava zahrnuje cca 96 % registrovaných vinic v České republice a tvoří ji čtyři vinařské podoblasti.

 

 

Vinařská podoblast Znojemská
Synonymem Znojemska je především Veltlínské zelené, dobře se tu daří aromatickým odrůdám Müller Thurgau, Sauvignon, Ryzlink rýnský a Pálava. Okolí  Dolních Kounic je vyhlášené červenými víny, hlavně Frankovou a Svatovavřineckým.
Co stojí za vidění?
Vinice Šobes v meandru řeky Dyje. Znojmo se středověkým 30 km dlouhým podzemním systémem chodeb bývalých vinných sklepů měšťanských domů. Vinné sklepy v Louckém klášteře nebo romantické zříceniny gotického kláštera v Dolních Kounicích, v jehož okolí se na rozdíl od zbytku Znojemska pěstují především modré odrůdy, nejvíce Frankovka.

 

Vinařská podoblast Mikulovská
V okolí Pálavy se pěstuje Ryzlink vlašský, Rulandské bílé a Chardonnay, daří se tu i odrůdám Müller Thurgau, Neuburské a Sylvánské zelené. Na Šlechtitelské stanici vinařské v Perné vznikla aromatická odrůda Pálava.
Co stojí za vidění?
Viditelnou dominantou krajiny je bílý vápencový hřeben Pálavy. Lednicko-valtický areál s řadou památek, který je zapsán v seznamu UNESCO jako nejrozsáhlejší umělecky ztvárněná krajina na světě. Expozice vinařství s unikátním obřím sudem na zámku v Mikulově a expozice Salonu vín ČR ve Valticích.

 

Vinařská podoblast Velkopavlovická
Velkopavlovicko je srdcem produkce moravských červených vín, zejména Modrého Portugalu a Frankovky. Bílá vína reprezentuje Veltlínské zelené, Rulandské šedé a hlavně aromatické odrůdy – Tramín červený, Pálava, Muškát moravský a Müller Thurgau.
Co stojí za vidění?
Rozsáhlé sklepení v Čejkovicích, vybudované řádem templářských rytířů. Vinařská expozice
ve sklepení renesančního domu U Synků v Hustopečích či malebná sklepní kolonie Pod Strážním kopcem na Vrbici.

 

Vinařská podoblast Slovácká
Daří se tu Ryzlinku rýnskému, Rulandskému bílému a Rulandskému šedému, ve šlechtitelské stanici Polešovice vznikla odrůda Muškát moravský. Modré odrůdy nejčastěji reprezentuje Frankovka, Zweigeltrebe a nová domácí odrůda Cabernet Moravia.
Co stojí za vidění?
Ve skanzenu ve Strážnici objevíte unikátní soubor vinohradnických staveb, v Mutěnicích rozsáhlou kolonii vinných sklepů. Prohlídka historických vinných sklepů v Petrově-Plžích či na Staré hoře v Blatnici pod svatým Antonínkem. V Uherském Hradišti se ptejte na mařatické sklepy.

 

13. 10. – 14. 10. 2009  Znovínský košt vín, Znojmo
17. 10. 2009   Ochutnávka mladých vín, Mikulov
17. 10. – 18. 10. 2009  Festival otevřených sklepů, Mikulov, Bavory, Perná
14. 11. 2009  Svatomartinský košt vín a hus, Němčičky