Menu

Novinky online

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis


Mám zájem dostávat e-mailem zprávy o novinkách na serveru vlastovicka.cz

Reklama

 

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis

Rozhovory

Pekařství U Radnice

„Člověk musí zvládnout devatero řemesel, musí se vyznat v účetnictví, v profesní stránce věci, bezpečnosti práce, hygieně, ekonomice – ve všech věcech se musíte vyznat, abyste se udrželi na trhu.“ Přímo na šumperském náměstí naproti radnici jsem si povídali s majitelem rodinného Pekařství U Radnice panem Ivem Horčičkou.

 

Jaká je historie vaší firmy?
Pekárnu jsme získali v rámci malé privatizace ještě v roce 1989, krátce po revoluci, a to včetně celého domu se sedmi byty. Původní pekárna tady byla od roku 1920 – tehdy ji až do roku 1946 vlastnil pan Randa. Peklo se zde v parní peci, pekárna se specializovala na sladké pečivo.Když jsme pekárnu v roce 1989 obnovovali, včetně náročných rekonstrukcí, tak jsme ještě chvíli v parní peci pekli, nicméně po čase již přestávala sloužit. Proto jsme se rozhodli pro celkovou modernizaci a zakoupili jsme novou čtyřetážovou pec a jednu rotační pec, kde pečeme veškeré pečivo.

 

Jak byste vaši pekárnu charakterizoval?
Zaměstnáváme pětadvacet lidí. Vlastníme dva obchody: jednu prodejnu přímo v objektu pekárny, druhou prodejnu máme v pronájmu – jedná se o klasickou pekařskou speciálku – prodáváme zde cca 80% našich výrobků a ostatní pečivo, které nevyrábíme, bereme od spolupracujících pekáren. Přes rok provozujeme vlastní samoobsluhu, která se nachází na sídlišti. Trend mezi pekaři je takový, aby šli do vlastních obchodů. Díky tomu máme každý den hotové peníze na pokladně a nemusíme tolik řešit vymáhání faktur. Jsme rodinný podnik. Já mám na starosti pekárnu a samoobsluhu obhospodařuje dcera se synem.

 

Kolik vyrábíte pečiva?
Děláme na dvě směny – na noční a na ranní. Denně zpracováváme přibližně 10 metráků těsta. Vyrábíme čistě sladké a bílé pečivo, včetně cereálních a vícezrnných produktů.

 

O jaké pečivo mají zákazníci největší zájem?
Dobře se nám rozjíždí cereální produkty. Jsou to např. lněné chleby nebo veky, rohlíky, pletýnky, dále dýňové pečivo. Zákazník který je zvyklý na cereální pečivo je obměňuje. Jednou si zakoupí pečivo se lnem, podruhé s tykví nebo se slunečnicí. Jsme schopni vyrábět pečivo v minimálním množství, řádově desítky kusů, není to pro nás problém.

 

Dodáváte do řetězců?
Ne.

 

A jaký je tedy váš okruh odběratelů?
Náš okruh odběratelů je v současné době stabilizovaný. Zásobujeme především Šumpersko a stranu směrem na Jesenicko. Nezavážíme jen obchody, ale i školky a školy.

 

Jak se vyrovnáváte s konkurencí?
Trh je zde tak nějak rozdělený, tzn. že do zelí si moc nelezeme. V poslední době nám dělá trochu problémy jedna rýmařovská pekárna, protože si tady otevřela asi tři prodejny. Co se týká rozvozu pečiva, tak jsem si spočítal, že náklady na dopravu nám činí asi 4 % z obratu, na kratší vzdálenosti. U větších rozvozových vzdáleností pekárny na dopravu vynakládají mnohem větší finanční prostředky, a tudíž je menší i zisk. Každý měsíc si dělám inventuru i s rozborem naší ekonomiky.

 

Jak často zavádíte novinky?
Hodně jsem v kontaktu s technology jednotlivých dodavatelů, zhruba každé čtvrtletí se objeví nějaké novinka. Nebráníme se tomu a zkoušíme to, v současné době listové a plundrové těsto. Noční směnu máme využitou a dopolední je asi problém všech pekařů. Na dopolední směně je těžké lidi zaměstnat tak, abych je všechny využil. V dopolední směně nám chybí hodina. Řešíme to teď tím, že se budeme pouštět do výroby chleba, který jsme dosud pekli jen v menším měřítku.

 

Zkoušeli jste dělat bio pečivo?
Chceme u nás prosadit spíše nějaký vital program, z hlediska zdravé výživy ve spolupráci s partnerskými firmami.

 

 

Co vidíte v pekařině obecně jako největší problém?
Největší problém jsou lidé. A z finančního hlediska samozřejmě mzdová položka. Mzdová položka je největší. Na druhou stranu si vezměte cenu chleba v Evropě – běžně stojí 2,5 až 5 euro. Jsme závislí na nákupní ceně mouky i ostatních surovin a čekáme na každé zlevnění. Paradoxně, když se mouka zlevní, ceny nesnižujeme, protože se zvýší zase cena jiného vstupu. Rok a půl jsme nezdražovali a překlenuli jsme loňskou krizi, kdy se cena mouky neuvěřitelně vyšplhala nahoru.

 

Kde hledáte zaměstnance?
Musím zaklepat – máme u nás téměř nulovou fluktuaci. Občas lidi odejdou z nějakých zdravotních důvodů. Co se týká mistra a pekaře – ty máme skvělé a děvčata do výroby jsme si schopni najít a v krátké době zaškolit.

 

Vrátil bych se k cenám. Co říkáte na to, že se v supermarketu objeví rohlík řekněme za korunu?
Reagoval bych na to tak, že to je degradace lidské pracovní síly. Pokud si vytvoříme kalkulaci a počítáme, tak zjistíme, že 1kg mouky si koupíme za cca 8,50 Kč. Pokud vezmeme v úvahu její výtěžnost, snadno zjistíte, že rohlík vás přijde na cca 0,40 Kč, a to jen co se týká surovin… To, co předvádí řetězce, je, znovu opakuji, degradace lidské síly.

 

Jak vidíte budoucnost pekařů, potažmo vaší firmy?
Pekařina jako obor se určitě udrží. Malí pekaři a soukromníci obecně si musí udržet určitý standard kvality, který je trhem vyžadován. Nesmíte se bát inovovat a jít do nových výrobků, byť to stojí nějaké úsilí a práci navíc. Když to vezmu za sebe, tak člověk musí být schopný dělat devatero řemesel, musí se vyznat v účetnictví, v profesní stránce věci, bezpečnosti práce, hygieně, ekonomice – ve všech těchto věcech se musíte vyznat, abyste se udrželi na trhu. Proto jsem vděčný, když za námi přijedou naši dodavatelé a snaží se nám trochu otevřít oči. Abych nesklouznul k profesionální deformaci, vždy se snažím dozvědět vše podstatné – vždyť proč nevyužít zkušeností jiných? Tohle je pro nás neocenitelná pomoc – dozvíme se, jak to dělají jinde – a třeba i mnohem lépe.

 

Co Vás na této práci těší?
Člověka to musí především bavit i se všemi starostmi a problémy, které s sebou tato profese přináší. V našem oboru nastávají situace, kdy vám třeba večer vypnou proud. Pak se dozvíte, že by do dvou hodin měl opět fungovat, ale přesto se tak nestane. Těsto vám mezitím stárne nebo kolikrát ho máte v peci a na nikoho se neodvoláte. Lidi přitom zaplatit musíte a vše je to na úkor zisku. To jsou ty stinné stránky. Co mě baví, je, že mám práci, jsem schopný si leccos sám zařídit. Člověk musí mít práci tak akorát po krk, když vám už leze nad hlavu, tak to vás už potom netěší…Fakt, že jsem pánem svého času, je velice sporný. Když zaměstnáváte 25 lidí, tak pro ně nemůžete být jen anonymní šéf či vedoucí, ale musíte třeba pochopit i jejich rodinné strasti či zdravotní problémy. Je nutné skloubit představu zaměstnanců se svou představou. Když se vám to podaří, tak pak máte dobrý pocit, že vše funguje tak, jak má.

 

Děkuji za rozhovor a přeji Vám mnoho úspěchů.

 

Kontakt:
PEKAŘSTVÍ U RADNICE
Náměstí Míru 16
787 01 Šumperk
tel.: 583 212 855
e-mail.: pekurad@atlas.cz