Menu

Novinky online

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis


Mám zájem dostávat e-mailem zprávy o novinkách na serveru vlastovicka.cz

Reklama

 

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis

Rozhovory

K III spol. s r.o. České Budějovice, Pekárna Srnín

Jednoho mrazivého nevlídného rána jsem vyjel z Olomouce směrem na jižní Čechy do obce Srnín, do pekárny, která patří ke společnosti s neobvyklým názvem K III. V okolí Českého Krumlova nádherně svítilo slunce. Prostě velice příjemný den. Stejně jako velice příjemný rozhovor, kdy mi na otázky odpovídal Ing. Petr Němec, výrobní ředitel pekárny Srnín.

 

Můžete nám přiblížit vznik vaší firmy?
Naše pekárna byla před revolucí (ještě za státního podniku Jihočeské pekárny) záložní pekárnou pro okresy České Budějovice a Český Krumlov. Jedná se původně o bývalou pekárnu Jednoty, která byla za státního podniku rozšířena, přestavěna a modernizována. V rámci privatizace ji získala firma K III spol. s r.o. Ta měla původně tři majitele, jejichž jména začínala na písmeno K – proto tento neobvyklý název. Byla postavena mimo město u lesa, aby v případě napadení Českých Budějovic zákeřným agresorem mohla převzít zásobování zbylých obyvatel kraje.

 

Jaká je vaše celková výrobní kapacita?
Jsme regionální střední pekárna. Roční obrat firmy je něco kolem 130 milionů.

 

Jaký sortiment vyrábíte?
Děláme kompletní běžný sortiment, tzn. klasické běžné rohlíky, housky, asi 25 druhů chleba, jemné pečivo. Vyrábíme zamrazené pečivo k dopékání, a to jak předpečené polotovary tak natvarované výrobky v syrovém stavu. Úzce spolupracujeme s českobudějovickou a kaplickou Jednotou – v některých prodejnách mají naše pece na rozpékání pečiva. Máme i cukrářskou část, kde vyrábíme trvanlivé zboží, jako jsou třená kolečka, banánky a perníky. Jsme jedna z mála firem, která vyrábí perníky opravdu z pravého včelího medu a ne z náhražek jako je např. glukózový sirup.

 

Jaký máte okruh odběratelů?
Zásobujeme především malé regionální prodejce. Máme vlastní autodopravu – zhruba 40 aut. Naším největším odběratelem je český řetězec Jednota. S doplňkovým sortimentem jsme částečně v Tescu a v Makru. Máme síť čtrnácti vlastních prodejen od Jindřichova Hradce přes České Budějovice až po Český Krumlov.

 

O které druhy pečiva mají zákazníci největší zájem?
Máme tradičně dobré rohlíky, protože je nijak nešidíme. Pak máme náš klasický srnínský chléb. Máme výborné koblihy a vynikající perník.

 

 

Máte ve svém portfoliu výrobků nějakou specialitu?
Ano. Jedná se o tzv. ředitelský chléb neboli srnínský pecen, který je vyráběn podle speciální 80 let staré receptury. Je to kombinace několika druhů mouk, dobrého prokvašení, přírodního zakyselení, při použití sladových výtažků, domácího sádla, nativního oleje a domácího podmáslí. Speciálním dlouhým postupem pečení a směsí koření je jeho chuť nezaměnitelná a velmi výrazná, přičemž trvanlivost tohoto chleba je až 10 dní. Jeho cena se pohybuje okolo 50 Kč. Lidé ocení kvalitu. V supermarketech tento chleba nenajdete, asi jako kvalitní párky.

 

Máte hezky vyvedený reklamní leták, kde máte v nabídce mimo jiné i bio pečivo… Vyráběli jsme je v minulém roce. Umíme je vyrobit, máme příslušné certifikáty a umíme je distribuovat. V části prodejny uprostřed Českých Budějovic máme oddělení s biopotravinami. Musím však podotknout, že bio kvalita není pro lidi až tak zásadní – pokud cena bio pečiva převyšuje cenu normálního pečiva řekněme o 300 %, tak si lidé dvakrát rozmyslí, než něco koupí. Na jedné výstavě věnované bio produktům například tvrdili, že existuje med v bio kvalitě – jak je to ale možné, když jsou včely povinně chemicky léčeny proti varoaze. Nebo bio čokoláda: kakaový bob bez jakéhokoli ošetření vyroste asi tak půl centimetru… Řekli nám, že když poroste mezi konopím, tak na něj škůdci prý nepůjdou. Takový nesmysl…Bio může být také obrovský podvod na lidi. Navíc vláda, která slibovala v této oblasti obrovskou podporu, neudělala vůbec nic. Proč třeba nemají bio výrobci slevy na daních? Bylo by to přece logické… Rozhodli jsme se přestat bio vyrábět, protože pro něj nebyl žádný odbyt. Myslím si, že je to jen umělé zdražování potravin.

 

 

Existuje u vás něco jako pekařský marketing?
Ano, máme svoje obchodní oddělení. Na poradách se rozhodujeme, který výrobek podpoříme. V praxi to vypadá tak, že daný výrobek nabízíme v síti našich prodejen s nějakou akční cenou – většinou levnější i o desítky procent. Prodej podporujeme letáky, venkovními cedulemi a samozřejmě ochutnávkami. Pokud je celá akce úspěšná, tak výrobek nabídneme do trhu.

 

Jaký je Váš názor na balení pečiva?
Balené pečivo je trend. Lidé si již nekupují celý bochník chleba, jdou a koupí si čtvrtku nakrájeného chleba. Spotřeba pečiva se umírnila. Je znát, že k nám přichází krize v poklesu spotřeby pečiva.

 

Cítíte to i vy? A čím si to vysvětlujete?
Samozřejmě, pokles spotřeby pečiva je evidentní. Dříve jsem viděl, že si lidé kupovali 10 rohlíků – teď si vezmou třeba jen čtyři. Není to tím, že by byly výrobky nekvalitní, ale je to tím, že se pečivo nevyhazuje – lidé se naučili šetřit


Máte za sebou praxi v zahraničních pekárnách. Můžete srovnat pekárny venku a tady?
Pracoval jsem 2 roky pro italskou firmu ve Vicenze, rok v Rakousku a půl roku v Maďarsku. Pekárny v Itálii (stejně jako v Maďarsku) jsou zaměřeny hodně druhově. V pekárně, kde jsem pracoval, se například dělal pouze toustový chléb – denně jsme jich vyrobili deset tisíc… Pekárny v Maďarsku třeba nemají cukrářskou výrobu – tohle je odlišné, my děláme všichni všechno. Čeští pekaři jsou v zahraničí velice žádaní a je jich u nás proto čím dál méně. Odborníky si dnes pomalu vyučujeme sami z ukrajinských dělníků. Obor „pekař“ pomalu zaniká, jde do ztracena. Těch opravdu šikovných lidí je málo. Právě proto, že pekařství je na konci celého průmyslového řetězce, tak do něj neplynou žádné peníze. Ze strany naší vlády mám pocit, že naši zemi směřují do stavu, kdy se u nás nebude nic vyrábět, vše se jen doveze a my se staneme pouhou tranzitní zemí. Pekaři mají vůbec nejnižší platy, po nás snad nejsou ani uklízečky. Takže odborníci, kteří jsou dobří, odcházejí pryč. Jdou do zahraničí, kde mají plat několikanásobně vyšší. Obrovský nedostatek lidí v našem oboru se všichni snažíme řešit agenturními dělníky z Ukrajiny. Až se však naše mzdy srovnají, tak nevím, kde budeme lidi brát. Asi jedině z Mongolska…

 

Jak vidíte budoucnost vaší firmy?
Vidím ji docela dobře, myslím si, že se nemáme za co stydět. Nechceme jít tím směrem, že budeme šidit pečivo, protože bychom se dostali na stejnou kvalitativní úroveň jako u velkých pekáren. Konkurence se nijak nebojíme. Ne všechno máme pochopitelně úplně perfektní, ale dbáme na dodržování tradičních receptur a zejména na vysokou kvalitu našich výrobků.

 

Jste poblíž hranic s Rakouskem – zkoušeli jste s pečivem prorazit tam?
Zkoušeli a bezvýsledně. V Rakousku mají pošlete auto s pečivem, tak vám řeknou, že máte moc ojeté gumy, špatnou barvu nebo že berete špatnou naftu a nic s tím nenaděláte. Je to házení klacků pod nohy. Káží vodu a pijí víno. Je to to samé jako například s Temelínem. Oni řvou na Temelín, ale berou energii z jaderné elektrárny z Německa. Jejich vláda se za ně postaví. Naše vláda se za nás nepostaví, jinak bychom nemohli mít pomalu na jednoho občana jeden supermarket.

 

Co byste popřál pekařům na závěr?
Pevné nervy a ať se jim daří, protože doba bude čím dál horší a věřte, že ve svých problémech zůstanete sami.

 

Děkuji za rozhovor a přeji Vám mnoho úspěchů.

 

Kontakt: K III spol. s r.o. Pekárna Srnín
381 01 Český Krumlov
www.kiii.cz
tel.: 380 701 026 fax: 380 701 024 e-mail: srnin@kiii.cz