Menu

Novinky online

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis


Mám zájem dostávat e-mailem zprávy o novinkách na serveru vlastovicka.cz

Reklama

 

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis

Rozhovory

22 let tradičního pečiva v Polance nad Odrou

časopis pre pekárov vlastovičkaV malé rodinné pekárně v Polance nad Odrou se již 22 let peče kvalitní tradiční pečivo. V tom největším a nejparnějším létě jsem se vydal na Moravu do rodinné pekárny v Polance nad Odrou nedaleko Ostravy. Chtěl jsem si pohovořit s majitelkou pekárny paní Prauskovou a připravit s ní interview do našeho časopisu. Jednalo se o můj první rozhovor vůbec, navíc panovalo obrovské vedro, a tak není divu, že jsem se k Ostravě blížil poněkud s obavami. To jsem ovšem netušil, že v Polance narazím na velice milou a příjemnou paní Jarmilu Prauskovou a její neméně milou sestru, které na mé všetečné otázky bezprostředně odpovídaly, navíc se ochotně navzdory žhnoucímu slunci nechaly vyfotografovat.

Kdy jste paní Prausková s pekařinou začínali?
První nápad přišel od mého manžela. Začínali jsme od nuly před dvaadvaceti lety. Těsně po revoluci jsme se daly dohromady čtyři rodiny a začaly s velkým nadšením podnikat. Otevřeli jsme společně malou pekárnu, která prosperovala. Postupně se ale s přibývajícími problémy elán vytrácel a s ním nenápadně i naši společníci. Pouze mně a mému manželovi zůstalo až do dnešních dní nadšení a samozřejmě i láska k pekařině, a tak naši rodinnou pekárnu provozujeme dodnes.

Jak dlouho už v tom s manželem jedete sami?
Osamostatnili jsme se po šesti letech, přesně na Den dětí 1. června 1997. A naše samostatné začátky byly hodně dramatické. Hned po měsíčním samostatném fungování, 5. a 6. července, se u nás rozvodnila řeka Odra. A umíte si asi představit, jak to po povodních vypadá – bahna jsme měli v celé pekárně až po kolena. Ale ani tato přírodní katastrofa neoslabila naše nadšení a elán, pekárnu jsme uklidili, stroje dali opět do provozu a od té doby se nám naštěstí přírodní katastrofy vyhýbají.


A kolik máte v současné době zaměstnanců?
Jak už víte, jsme rodinná pekárna. Tedy zaměstnáváme většinu naší rodiny. Manžel pracuje jako technolog a vedoucí výroby, sestra je provozní, dcera a neteř jsou pekařky, syn denně rozváží hotové výrobky. Pak máme ještě čtyři další zaměstnance, ale i ti jsou více či méně jako naše širší rodina.


Takže většina členů Vaší rodiny se potkává neustále doma i v práci. Nezhoršilo Vám společné zaměstnání vztahy v rodině?
Ale kdepak! Stále máme mezi sebou velice dobré vztahy stejně jako se zaměstnanci. Například náš pekař Ráďa (Radim) k nám nastoupil po vyučení a my jsme si ho vychovali k obrazu svému. Na pár let pak odešel na zkušenou jinam, ale pak se k nám zase rád vrátil.


Prozraďte nám, kolik druhů pečiva denně vyrábíte a na jaké své výrobky jste nejvíce pyšní?
Možná tomu nebudete věřit, protože jsme poměrně malá pekárna, ale vyrábíme až padesát druhů pečiva. Pečivem zásobujeme pravidelně více než třicet obchodů denně. Produkujeme především jemné a běžné pečivo, ale také chléb, sladké pečivo a samozřejmě knedlíky. Právě na knedlíky, které vyrábíme klasickým způsobem a vaříme je ve vodě, jsme opravdu pyšní. V nabídce máme knedlíky ve dvou velikostech, a to 300 a 600 gramů. Oba druhy jdou dobře na odbyt a jsou mezi zákazníky oblíbené. Největším uznáním ale pro nás bylo, když po jedné kontrole SZPI nás o ně paní kontrolorka požádala s tím, že naše knedlíky jsou široko daleko nejlepší. To potěší, ne? Stejně tak jsme hrdí na veky, bulky a bagetky. Manžel sám sestavil a dlouho vylaďoval všechny receptury, až se mu podařilo trefit to správné složení. Od té doby je vyrábíme s úspěchem stále stejně a naši zákazníci, kteří z našich vek dělají chlebíčky a bagety plní šunkou a sýrem, je stále žádají a jsou s nimi velice spokojení.


Byli jste jedni z prvních, kteří začali používat do běžného pečiva náš tekutý zlepšující přípravek Solublin. Jak jste se o něm dozvěděli?
O Solublinu nás poprvé informoval pan Robenek ze společnosti Erpeko Trade, který nám řekl, že Solublin používá ve své pekárně. Následně k nám přijel technolog ze společnosti Lesaffre a ukázal nám, jak správně Solublin dávkovat. A co bylo velmi důležité, spočítal nám i měsíční úsporu, pokud budeme tento přípravek používat. Když jsme následně vyhodnotili pečivo se Solublinem, bylo chuťově stejné jako pečivo z původního přípravku a navíc ta nezanedbatelná finanční úspora! A pak už nebylo co řešit.


Vím, že Solublin používáte od prosince roku 2012. Jak byste nyní s odstupem času vyhodnotila jeho začlenění do výrobního procesu?
Nejdříve jsme dávkovali Solublin jen do běžného pečiva, ale dnes ho už dáváme skoro do všeho, kromě chleba samozřejmě (úsměv). Pro pekaře má tento koncept velkou výhodu, a to jednoduché, praktické a čisté dávkování. Navíc dávkovací zařízení – džusomat – má stále po ruce a nemusí neustále běhat do skladu. Solublin nemá na chuť našich výrobků žádný negativní vliv, a tak jsou spokojení i zákazníci. S odstupem času už jasně pociťujeme úspory a ušetřené peníze tak můžeme vracet zpět na modernizaci a vylepšení naší pekárny.


Vidím, že se svým sortimentem jste spokojeni Vy i Vaši zákazníci. Chystáte přesto nějaké novinky?
Ale samozřejmě, stále naši nabídku inovujeme. Zákazníci mají novinky rádi. Ve spolupráci s technologem Lesaffre, která se nám velmi osvědčila, se chystáme zavést jednu novinku a koncem roku chceme za pomoci Lesaffre doladit i technologii výroby a recepturu našeho klasického chleba. Ale více už Vám prozrazovat nebudu...


Poděkoval jsem tedy za milý rozhovor a rozloučil se s oběma dámami. Na zpáteční cestě jsem si celou příjemně strávenou hodinku znovu v mysli přehrával a uvědomil si, jak je dobře, že stále existují lidé, kteří mají své řemeslo opravdu rádi.