Historie
Akciová společnost FALA (Fabrique Alsacienne de Levure et Alcools – Alsaský závod na droždí a alkohol) byla založena v roce 1920 v Meinau na předměstí Štrasburku. Společnost FALA se při výrobě droždí ve Francii zařadila v roce 1923 mezi průkopníky používání řepné melasy namísto obilovin.
V roce 1968 se FALA spojila se společností LESAFFRE & Cie, světovou jedničkou ve výrobě droždí, a společně vytvořily SIL FALA (Société Industrielle de Levure FALA), SARL.
V roce 1970 SIL FALA vybudovala v průmyslové zóně města Štrasburk nový výrobní závod, jehož výrobní kapacita dosáhla v roce 2009 pětinásobku v porovnání s rokem jeho založení.
Jedním z pilířů společnosti SIL FALA je dodávat kvalitní výrobky proto bylo v roce 1989 zřízeno oddělení specializující se na zajištění kvality. První certifi kát ISO9002 získala společnost SIL FALA v roce 1996. Od roku 2003 je SIL FALA certifi kována ISO9001 s přidružením vývoje nových výrobků.
SIL FALA dnes
Společnost SIL FALA je výrobcem:
» kvasničného mléka na výrobu extraktů droždí
» čerstvého lisovaného droždí a tekutého droždí určeného zvláště pro trh francouzský, německý a švýcarský
» dalších přidružených produktů jako jsou: VIPROTAL – používaný doplňkově ve stravě pro zvířata, vinasa (výpalky) – hnojivo nacházející své uplatnění v zemědělství, extrakty z vinasy – draslík vstupující do výroby smíšených hnojiv.
Pod obchodním názvem Lesaffre France Levures et Ingrédients prodává společnost SIL FALA rovněž pekařské zlepšující přípravky a přísady vyráběné v jiiných závodech skupiny Lesaffre.
Pro svou schopnost porozumět očekáváním zákazníka a dodávat kvalitní výrobky, se společnost SIL FALA stala nepostradatelným dodavatelem jak pro průmyslové tak i řemeslné pekárny.
Kvalita a životní prostředí
Droždí je živý organismus, při jehož výrobě je využívána řepná melasa – zemědělský produkt, jehož kvalita kolísá v závislosti na ročním období. Ve všech úrovních zpracování jsou proto prováděny fyzikálně-chemické a mikrobiologické kontroly pro zajištění přesnosti a regulérnosti výroby droždí.
Jednou z hlavních zásad společnosti je také šetrný přístup k životnímu prostředí. A proto investovala do moderní čističky, která využívá technologii odpařování. Díky tomu se z výrobního odpadu dále vyrábí hnojivo a potrava pro dobytek.
SIL FALA a Česká republika – přímé vazby
V roce 1922 se pan HANNÈS, zaměstnanec FALA Štrasburk, vydal do Olomouce, do drožďárny v Pavlovičkách, která už v té době používala při výrobě droždí řepnou melasu. Zpět do Francie ho následoval český inženýr pan Pollack, jenž významně napomohl při zavádění výroby droždí z řepné melasy ve společnosti SIL FALA.
V letech 1999 až 2002 působili v České drožďárenské společnosti (dřívější název společnosti Lesaffre Česko) dva odborníci SIL FALA, pánové Vincent Dzedzej a Gérard Schwaller, kteří významně přispěli k její integraci do skupiny Lesaffre.