Menu

Novinky online

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis


Mám zájem dostávat e-mailem zprávy o novinkách na serveru vlastovicka.cz

Reklama

 

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis

Pekařina

Příběh malé kostičky

Droždí trošku jinak aneb netradiční povídání s kostičkou o cestování.

 

Víte, jak vypadá výroba droždí? Jakými procesy droždí projde, než se dostane do Vaší pekárny nebo do supermarketu?

Přečtěte si náš nevšední příběh.

 

 

 

 

 

Žila, byla jedna malá kostička droždí.

Nejprve to ale nebyla kostička, byla to neforemná roztečená hmota, ve které žily miliony kvasinek. Maminka a tatínek pocházeli z Francie, a tak když se kvasinky začaly nafukovat a praskat, vydávaly hrčivý zvuk s typickým francouzským „r“.
Přestože prapraprarodiče kostičky pamatovaly francouzskou revoluci ( praprapradědeček byl v jedné čerstvé housce v kapse neznámého barikádníka), naše kostička už se narodila na území Maďarska, v samotném hlavním městě Budapešti. Tam ji lidé ve velké továrně točili na obrovských válcových sítech jako na kolotoči, až z ní oddělili téměř všechnu vodu a pak ji slisovali do podoby kostičky, jak ji známe my. Trochu to bolelo a taky měla při dehydrataci vyschlou pleť, ale co by holka neudělala pro krásu. Protože nakonec z ní byla nádherná hladká kostička o váze pouhých 42 gramů. Každá modelka jí mohla závidět.
Aby jí nebylo zima a neprášilo se na ni, lidé ji zabalili do příjemného stříbrného kabátku s obrázkem modrého slona a taky na ni napsali, kdy byla vyrobena a jak dlouho se může používat. Sama byla překvapena, že vydrží být svěží celých 49 dnů! Taky dostala své jméno.
Začali jí říkat FALA.
Pak ji s ostatními kamarádkami, které byly úplně stejné, zabalili do velké krabice, které naskládali na palety a palety naložili do obrovských aut. V krabici byla tma a zima a kostička se trochu bála. Auto hrozně drncalo, až se jí chvílemi dělalo šoufl od žaludku, hlavně v zatáčkách.
Když přejelo několikero kopců, mostů, vyhnulo se mnoha děrám v asfaltu a některým se ani nevyhnulo (to pak kostičky v krabici úpěly, protože měly naraženou kostrč), přejelo státní hranici a konečně dorazilo do hanácké metropole Olomouc. Kostičky si oddechly, že mají tu hroznou cestu za sebou. V Olomouci je vyložili do hezkého příjemného skladu a tam si kostičky náramně odpočinuly. Po dvou dnech, když už byly úplně fit, je zase naložili do menšího auta, dovezli je do obchodu a tam to byla teprve nádhera.
Kostička se octla v krásném přehledném chlaďáku, kde měla úžasný výhled. Co tam za den prošlo lidí a těch barevných věcí, co tam bylo k vidění! Taky se spřátelila s jedním nízkotučným jogurtem, který se jí začal dvořit a FALA byla v sedmém nebi. Byla z toho láska jako trám.  Pak ale přišla jedna paní a FALU i s jogurtem dala do vozíku a odvezla si je domů. FALA i jogurt byli rádi, že zůstali spolu, ale netušili, co je čeká. Paní je jednoho dne vytáhla z lednice, FALU vysvlékla z jejího kabátku a její krásnou hladkou pleť pomačkala a rozdrobila ji na stovky malých kousků. Pak k ní ještě přidala mnoho dalších potravin a nakonec k ní přilila i její milovaný jogurt. A to nejhorší teprve mělo přijít. Paní je šoupla do trouby, kde bylo nesnesitelné horko a FALA se začala nafukovat a praskat. Za půl hodiny se z ní stal voňavý nadýchaný moučník.
Tak zůstali s jogurtem stále spolu jako jedna duše a jedno tělo a jestli je nesnědli, žijí dodnes….