Menu

Novinky online

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis


Mám zájem dostávat e-mailem zprávy o novinkách na serveru vlastovicka.cz

Reklama

 

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis

Pekařina

Bratislava je dražší než Praha – srovnání pultových cen pečiva

V Bratislavě mají o polovinu větší bochník chleba než v Praze a zaplatí za něj dvakrát tolik; zato tvarohový koláč je v Praze průměrně dvojnásobný. Bratislavské pečivo je převážně dražší než pražské, a to nejen díky dani z přidané hodnoty. Tak se dá shrnout naše letní srovnání cen v Bratislavě a v Praze.

 

V minulém čísle jsem zkoumali ceny pečiva v Olomouckém a Košickém kraji. Tentokrát jsme zavítali do hlavních měst a porovnali sme ceny v Praze a Bratislavě. Průzkum jsme provedli v srpnu (august) 2009 a zaměřili jsme se na prodejny potravin organizované v zahraničních či domácích řetězcích. Stejně jako minule jsme zkoumali ceny deseti položek pečiva na pultech včetně DPH, která je v ČR 9 % a na Slovensku 19 %. Celkem 5 položek bylo ze sortimentu běžného pečiva, 2 položky z cereálního pečiva a 3 položky ze sortimentu jemného pečiva.

 

Navštívili jsme prodejny všech významných maloobchodních firem, celkem se jednalo o 13 různých řetězců, z nichž mnoho působí v obou zemích. Celkem jsme zavítali do 102 obchodníchmíst, což dává tomuto průzkumuslušnou statistickou hodnotu.

 

Pro lepší srovnatelnost jsme pultové ceny přepočítali na 1 kg výrobku. Další nutný krok pro
usnadnění srovnávání byl přepočet mezi různými měnami: české ceny jsme přepočítali na eura kurzem 25,50 Kč/1 EUR a stejný kurz jsme použili pro přepočet slovenských cen (uváděných v eurech) na české koruny. Protože pro mnoho z nás má slovenská koruna stále ještě vě výpovědní hodnotu než euro, uvádíme ceny také v této, dnes již historické, měně. Výsledek můžete posoudit v tabulce na straně 30.

 

Pro grafické znázornění jsme použili ceny v eurech. V každémgrafu udává červený čtvereček průměrnou cenu zjištěnou v našem průzkumu, svislá modrčára (obdélník) ukazuje, jak velk byl rozptyl zjištěných cen: spodní okraj modré čáry představuje nejnižší zjištěnou cenu a horní okracenu nejvyšší.

 

V následujících grafech můžete sami porovnat, kde je pečivo dražší a kde levnější. Pro zajímavost jen pár postřehů:
»  na Slovensku, přesněji v Bratislavě, je „draho“; kromě kaiserky a cereálního rohlíku koupíte veškeré námi sledované pečivo levněji v Praze než v Bratislavě; nezkoumali jsme ovšem, kolik marže si nechávají obchodníci, proto nelze tvrdit, že by slovenští pekaři dostávali za své výrobky více než jejich čeští kolegové
»  i když odstraníme vliv rozdílné sazby DPH, zůstane bratislavské pečivo převážně dražší než to pražské
»   výrazný cenový rozdíl je vidět u „obyčejného“ chleba, bratislavské ceny jsou v průměru
dvojnásobné než ceny v Praze; s trochou nadsázky lze konstatovat, že ten nejdražší pražský
pšenično-žitný chléb stojí tolik  jako průměrný bratislavský
»   potvrdilo se tvrzení, že bochník chleba na Slovensku je průměrně o polovinu větší než v Česku
»   toustový chléb v Bratislavě se na rozdíl od Prahy prodává v nejrůznějších gramážích a také za velmi rozdílné kilové ceny
»   Pražané kupují téměř dvakrát větší tvarohové koláče než Bratislavané
» porovnání cen mezi ČR a SR závisí na použitém přepočtovém kurzu mezi českou korunou a eurem; námi použitý kurz  25,50 platil v srpnu (auguste) 2009

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z prostorových důvodů zde neotiskujeme podrobná data o všech prodejnách. Pokud vás zajímají všechny podrobnosti, stáhněte si je zdarma z webových stránek www.lesaffre.cz nebo www.lesaffre.sk.