Menu

Novinky online

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis


Mám zájem dostávat e-mailem zprávy o novinkách na serveru vlastovicka.cz

Reklama

 

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis

O nás

Česko-slovenské Velikonoce

Česko-slovenské Velikonoce.

                                         

 

Zvyky na Veľkonočný pondelok sa líšia v závislosti od jednotlivýchregiónov Slovenska a nemajú už náboženský charakter. Kým západné Slovensko sa vyznačuje prevažne šibačkou, východné Slovensko patrí do zóny polievania. Na strednom Slovensku sa môžete stretnúť s kombináciou obidvoch zvykov. Intenzita zvykovje tiež rôzna. Kým na dedinách to bývajú vedrá vody, v mestách sa dievčatá a ženy polievajú skôr symbolicky, niekedy sa iba pokropia voňavkou. Význam tohto zvyku spočíva v tom, aby boli ženy a dievčatá po celý rok zdravé. Odmenou pre šibačov alebo kúpačov sú väčšinou maľované vajíčka, ktoré symbolizujú zrodenie a kontinuitu života.

 

                                

  

 

 

Čo sa týka jedál počas veľkonočných sviatkov, na Slovensku je zaužívaná tradícia údeného mäsa, vajíčok, klobásy, pečenej plnky a cvikly s chrenom. Veľkonočné pečivo vo forme baránka sa zvyčajne pečie na východnom Slovensku a nazýva sa paska.

 

Velikonoční symboly a tradice v Česku

 

Mezi tradiční náboženské symboly Velikonoc patří: beránek – symbol Ježíše Krista, který se
obětoval za spásu světa; kříž - vůbec nejdůležitější symbol křesťanské víry připomínající Kristovo ukřižování; a v neposlední řadě vajíčko – symbol plodnosti a nového života. U nás je poměrně rozšířeným symbolem Velikonoc také zajíček, který symbolizuje příchod jara.

 

V Česku patří k prastarým velikonočním tradicím hodování, koledování a pomlázka. Na velikonočním stole nesmí chybět tradiční mazanec s kousky rozinek či kandovaného ovoce, velikonoční beránek a čokoládová vajíčka. Velikonoční pondělí není populární pouze u malých koledníků, ale také u těch starších a nejstarších. Přestože se církev v minulosti snažila koledování zakázat, nepodařilo se, tato tradice je v lidech silně zakořeněna. Omlazení, zajištění dobrého zdraví nebo plodnosti – to vše dříve představovala tradiční pomlázka.

 

V České republice dnes udržuje velikonoční tradice, včetně koledování a pomlázky, více jak 80% domácností. Zatímco v Praze je toto číslo tradičně nižší, na střední a jižní Moravě, kde jsou čísla naopak nejvyšší, mají Velikonoce navíc daleko lidovější charakter.