Menu

Novinky online

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis


Mám záujem dostávať e-mailom správy o novinkách zo serveru vlastovicka.cz

Reklama

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis

Pekárina

Aktuality ze Svazu pekařů a cukrářů ČR: PEKAŘ ROKU 2015 – junior

Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů v ČR uspořádal ve dnech 18.–19. března 2015 jubilejní 20. ročník národní soutěže o titul „PEKAŘ ROKU 2015 – kategorie junior“. Finále soutěže, která se letos konala již potřetí v SPŠ potravinářství a služeb Pardubice, se zúčastnilo deset finalistů, mladých pekařských talentů z celé České republiky. Všichni soutěžící byli letos nováčkové, kteří se pod dohledem svých učitelů zodpovědně připravovali a přijeli sbírat hlavně zkušenosti, což je příslib do dalších ročníků soutěže.

Dovednostní soutěž mladých pekařů a cukrářů proběhla poprvé v roce 1995 v Pelhřimově a hlavní ideou tehdy bylo porovnat úroveň jednotlivých škol a učilišť v rámci celé České republiky. Postupem času se soutěž vyprofilovala více na soupeření jednotlivců o titul Pekaře roku. Každopádně lze jednoznačně konstatovat, že soutěže mladých pekařek a pekařů mají velmi pozitivní vliv na jejich odborný růst.
 

Odborná komise pracovala ve složení: Z. Řehák (hlavní komisař), J. Kapoun, R. Oršuliak, a hodnotila výrobky nejen po stránce vzhledové a chuťové, ale oceňovala i jejich přípravu z hlediska dodržování technologického postupu. Tento zkušený a sehraný tým odborníků má již řadu dovednostních soutěží zdárně za sebou, navíc oba mladší komisaři byli v minulosti úspěšní i jako soutěžící a tuto soutěž několikrát vyhráli.
 

Soutěžící museli pod dohledem odborné poroty ve dvou dnech prokázat dovednosti při výrobě 900g pšenično-žitného chleba, ručně tvarovaných rohlíků a vybraných druhů běžného pečiva v časovém limitu, ve výrobě 600g vánočky a 400g zdobených koláčů.
 

Vlastovicka.cz - pecenie, pekarstvo, pecivo, pekari, casopis

 

Před zahájením soutěže museli účastníci předložit receptury a jednoduchý technologický postup ke schválení. Hodnotila se hmotnost, objem, vzhled a tvar, kůrka a povrch, vůně a samozřejmě chuť výrobků. Komisaři dohlíželi i na zručnost, odbornou manipulaci s těstem, hygienu, pořádek na pracovišti, čistotu válů a pomůcek. Za jednotlivé disciplíny se přidělovaly body, soutěžící s nejvyšším počtem bodů se pak stala Pekařkou roku 2015.

 

Výsledky soutěže PEKAŘ ROKU 2015 junior

1. místo: Denisa Špačková, absolventka 2. ročníku SPŠ potravinářství a služeb Pardubice;
2. místo: Simona Vysloužilová, SŠ potravinářská, obchodu a služeb Brno;
3. místo: Robin Filipi, SŠ obchodu, služeb a podnikání a VOŠ České Budějovice.

 

Velký zájem o klání mladých pekařů a pekařek letos projevovala média. Poděkování za podporu soutěže patří zejména sponzorům, ale také pardubické průmyslovce, která připravila optimální podmínky pro soutěž. Nesmíme zapomenout ani na přísné, ale objektivní komisaře a na odborný dohled, zúčastněné školy a vedoucí odborného výcviku, kteří trpělivě připravovali adepty na soutěž. A samozřejmě děkujeme všem soutěžícím za účast a za jejich dvoudenní pekařské soupeření. Kompletní výsledky soutěže a fotografie naleznete na našem webu www.svazpekaru.cz.
 

Dny chleba 2015
Další akcí, kterou pro pekařskou veřejnost připravujeme, jsou Dny chleba 2015 v Pardubicích (4. června). Přihlášky budeme rozesílat v průběhu dubna, aktuální informace budeme rovněž zveřejňovat na webu www.svazpekaru.cz. Těšíme se na hojnou účast!


Ing. Stanislav Mihulka, CSc. vedoucí odborného vydavatelství
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů v ČR
mihulka@svazpekaru.cz

 

text: Stanislav Mihulka

foto: Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů v ČR